Buty na obcasie sprawiają, że kobieta wygląda i czuje się dużo atrakcyjniej. Źle dobrane mogą jednak być bardzo uciążliwe i sprawiać problemy. W jaki sposób dobrać odpowiedni typ dla siebie oraz dopasować go do okazji?
Kiedy kupować buty?
Podczas zakupów nowej pary butów nie należy ulegać chwili i podejmować szybko decyzji. Obuwie jest jedną z rzeczy, na jaką powinniśmy kupować stacjonarnie lub przez Internet z możliwością zwrotu. Ważna jest również pora dnia. Pod wieczór stopa zwiększa minimalnie swoją objętość i to wtedy powinniśmy dokonywać zakupów. Para kupiona rano może okazać się niewygodna jeśli będziemy ją nosić popołudniami.
Kluczowe cechy butów
Bez względu na rodzaj butów na jaki się zdecydujemy warto zwrócić uwagę na uniwersalne cechy, które powinno mieć każde wygodne obuwie. Przede wszystkim powinno być lekkie i oddychające. Ciężkie egzemplarze będą bardzo męczące podczas długiego użytkowania.
Umiejscowienie obcasa
Bardzo ważną kwestią jest miejsce, w którym obcas jest przymocowany do buta. Powinien on znajdować się mniej więcej na środku buta, a nie na końcu. Najbardziej stabilne są buty na słupkowym obcasie. Podczas codziennego użytkowania lepiej zrezygnować z bardzo wysokich obcasów i postawić na te o wysokości do 8 cm.
Wkładki do butów
Buty na obcasie mogą czasami posiadać śliski środek lub elementy, które przy dłuższym użytkowaniu będą prowadziły do dyskomfortu. Rozwiązaniem tego problemu są specjale wkładki jakie można kupić osobno i włożyć do środka. Na rynku znaleźć można żelowe lub skórzane wkładki. Są one bardzo miękkie i stabilizują stopę. Bardzo przydatnym rozwiązaniem są zapiętki. Nakleja się je na tył buta w celu ochrony stopy. Dzięki nim unikniemy bolesnych obtarć i pęcherzy.
Rodzaje butów na obcasie
Na rynku istnieje wiele rodzajów butów na obcasie, poniżej skrótowo zostaną przedstawione najpopularniejsze typy wraz z krótką charakterystyką. Najwyższym dostępnym rodzajem butów są szpilki Stilettos. Nauka chodzenia w nich jest bardzo trudna. Warto przed wyjściem na miasto przez kilka dni pochodzić w nich w domu. Robią oszałamiające wrażenie, jednak mogą być niewygodne podczas wielogodzinnego użytkowania jeśli nie jesteśmy przyzwyczajone do tak wysokich obcasów.
Kolejnym rodzajem jest tzw. kitten heels. To idealne rozwiązanie dla pań, które nie czują się dobrze na wysokich i niestabilnych szpilkach. Posiadają wąski, ale nieduży obcas. Dzięki temu zapewniają minimalne podwyższenie i ogromny komfort. Przykładem takich butów mogą być letnie sandały na słupku, które z jednej strony są bardzo wygodne, a z drugiej, dzięki podwyższeniu, podkreślają kobiecość.
Stylową i wygodną alternatywą dla szpilek są również buty block heels. Jak wskazuje sama nazwa funkcję obcasa pełni tutaj duży stabilny fragment materiału. Jest on solidnie wykonany i dzięki temu doskonale rozprowadza masę ciała. Inny rozkład obciążenia prowadzi do mniejszego nacisku na przód stopy, co przekłada się na zwiększenie komfortu.
Klasyczne szpilki z angielskiego nazywane są pumps. Posiadają zazwyczaj od 3 do 8 centymetrów wysokości i są bardzo uniwersalnym obuwiem. Poleca się je wszystkim paniom, które chcą zacząć swoją przygodę z butami na obcasie.