Marzenia są po to, by je spełniać! Dlatego jeśli zawsze marzyłeś o tym, by założyć przydomową winnicę, to najwyższa pora się za to zabrać. Nigdy nie będziesz już młodszy i bardziej pełen zapału niż teraz. Dlatego właśnie nie powinieneś odkładać swoich marzeń na czas, kiedy nie będzie Ci się już chciało ich realizować. Marzenie o własnej winnicy jest piękne, a z czasem może okazać się też bardzo opłacalne. Ale jak zacząć? Jak założyć przydomową winnicę? O czym trzeba wiedzieć?
Dobry teren
Żeby założyć winnicę, musisz mieć teren odpowiedni do uprawy winorośli. Co to oznacza? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wcześniej musisz wiedzieć, jaki dokładnie gatunek winorośli chcesz uprawiać. Każdy z nich ma inne wymagania glebowe i klimatyczne, więc koniecznie trzeba uwzględnić je przy planowaniu inwestycji. Większość odmian najlepiej rośnie na stokach pochylonych w kierunku południowym (na półkuli północnej), które są delikatnie osłonięte od zachodu przed wiatrem. Dobrze, jeśli stok znajduje się na wysokości poniżej 350 m n.p.m., więc tereny górzyste mogą być niewskazane. Jeśli chodzi o podłoże, to większość gatunków preferuje gleby gliniaste, czyli dość ciężkie, ale równocześnie niepodmokłe. Przed wybraniem odpowiedniego gruntu warto obejrzeć go na własne oczy i upewnić się, czy będzie on odpowiedni do realizacji planu.
Odpowiedni sprzęt
Uprawa winorośli i produkcja wina nie należą do prostych zadań. Obecnie nawet w warunkach domowych, nie wykonuje się wszystkich prac ręcznie, bo po prostu byłoby to strasznie uciążliwe i pracochłonne. Dlatego warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Jeśli chodzi o uprawę, to z pewnością musisz zainwestować w tyczki i kotwy, które umożliwią dobrą stabilizację roślin. Koniecznością są też siatki chroniące przed ptakami. Jeśli postawisz na mechanizację, to możesz też kupić specjalne odliściarki, które ułatwią Ci pracę. Jeśli chodzi o samą winiarnię, to konieczna będzie prasa i zbiorniki do fermentacji. Konieczne będą też kadzie do maceracji, filtry, korkownica, kapslownica i stacja do nalewania. Sprzętu, który może ułatwić Ci produkcję wina, jest naprawdę sporo, więc warto dobrze przygotować się do jego zakupu.
Pracownicy
Nawet jeśli Twoja winnica nie ma być duża, to najprawdopodobniej potrzebni będą Ci pracownicy. Oczywiście nie ma mowy o potrzebie zatrudniania ich przez cały rok, ale w okresie zbiorów i przygotowywania wina do fermentacji, dodatkowe ręce do pracy. Oczywiście to także wiąże się z dodatkowymi kosztami, na które trzeba się przygotować i które powinno uwzględnić się przy tworzeniu swojego własnego planu. Jeśli martwisz się, że nie wystarczy Ci pieniędzy na start własnej winnicy, to nie musisz się tym przejmować. Są pożyczki online, dzięki którym możesz szybko mieć pieniądze na swoim koncie i przeznaczyć je na spełnienie swoich marzeń. Jeszcze nigdy dotąd zdobycie pieniędzy na realizację własnych celów nie było takie proste. Nie czekaj więc dłużej, ale zabierz się za spełnianie swoich marzeń.